Strona korzysta z plików cookies w celu ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem, zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Akceptuję

Cele i zadania Stowarzyszenia

Rozdział II
Cele i zadania Stowarzyszenia

§ 7

Celem Stowarzyszenia jest:

  1. Wspieranie członków i ich rodzin w rozwiązywaniu problemów pedagogicznych, wychowawczych, socjalnych lub ekonomicznych.
  2. Organizowanie i wspieranie inicjatyw mających na celu niesienie pomocy rodzinom w wypełnianiu ich zadań.
  3. Wzmacnianie postaw zmierzających do umacniania rodziny, ochrony zdrowia, poszanowania pracy oraz przeciwdziałania patologiom społecznym.
  4. Udzielanie wsparcia w stwarzaniu jak najlepszych warunków do realizacji programów rozwojowych dzieci niepełnosprawnych poprzez wielokierunkową stymulację wszystkich sfer rozwojowych takich jak: nauczanie i wychowanie dzieci zgodnie z odpowiednią wiedzą w zakresie pedagogiki, psychologii, socjologii, rehabilitacji i wszelkiego typu oddziaływań terapeutycznych.
  5. Podejmowanie działań mających na celu umożliwienie wychowankom zdobywania umiejętności i wiadomości, których efektem będzie przystosowanie społeczne na miarę indywidualnych możliwości każdego wychowanka. Przyjmuje się zasadę postępu każdego dziecka, aż do osiągnięcia przez nie sprawności społecznej polegającej na samodzielnym lub z pomocą osób drugich funkcjonowaniu w życiu dorosłym. Zasada ta winna być realizowana poprzez wielopłaszczyznowe oddziaływania przy ścisłej współpracy z rodziną i środowiskiem społecznym dziecka niepełnosprawnego.
  6. Wywieranie wpływu na środowisko lokalne poprzez zaangażowanie różnych instytucji działających na rzecz dzieci lub i ich rodzin.
  7. Podejmowanie wszelkich działań na płaszczyźnie prawnej i administracyjnej związanych ze wspieraniem dzieci, ich rodziców i opiekunów.

§ 8

  1. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
    1. zorganizowanie bazy lokalowej, własnych ośrodków o charakterze terapeutycznym, rehabilitacyjnym, usprawniającym, ośrodków wsparcia, opiekuńczych, poradni rodzinnej,
    2. prowadzenie i organizowanie zajęć, imprez lub obozów sportowych dla dzieci niepełnosprawnych,
    3. prowadzenie rehabilitacji społecznej i zdrowotnej osób niepełnosprawnych,
    4. prowadzenie działalności edukacyjno–informacyjnej oraz doradczej,
    5. organizowanie pomocy materialnej, akcji zbiórek darów,
    6. mobilizowanie lokalnego środowiska do pracy społecznej mającej na celu przekazywanie odpowiednich wzorców wychowywania dzieci i młodzieży oraz opieki nad nimi,
    7. organizowanie wypoczynku dla dzieci,
    8. organizowanie konferencji i szkoleń i udział w nich,
    9. tworzenie grup wsparcia dla dzieci i rodzin,
    10. współpraca z lokalnymi władzami, organami administracji rządowej i samorządowej, szkołami, placówkami wychowania, zdrowotnymi, zakładami pracy, organizacjami społecznymi, pozarządowymi, uczelniami, kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi w celu realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
  2. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Promyk Stowarzyszenie dla dzieci niepełnosprawnych

Zwycięstwa 75

32-600

Oświęcim

stowarzyszenie@niepelnosprawni-oswiecim.pl

535 145 010